Sabit Hat: (0282) 260 14 15 / Mobil: 0 553 527 45 02 info@tezdoganturizm.com.tr

PAMUKKALE - KULADOKYA TURU DETAYLI BİLGİ : (0282) 260 14 15

PAMUKKALE – KULADOKYA

18-20 HAZİRAN 2021

2 GECE 2 GÜN

1 GECE YARIM PANSİYON KONAKLAMA

KİŞİ BAŞI : 550 TL

HAREKET SAATİ :

21.00   Tekirdağ Sahil Özcanlar Önü

1.GÜN

Değerli misafirlerimiz belirttiğimiz saat ve noktalarda sizlerle buluşmamızın ardından ilk durağımız olan Kula için yola çıkıyoruz.

2.GÜN

Tekirdağ – Kula – Kuladokya – Uşak – Uşak Müzesi – Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi – Ulubey Kanyonu – Pamukkale

               Sabah saatlerinde Anadolu’nun en genç yanardağlarından fışkıran lav akıntılarının üzerine kurulmasından dolayı antik devirde katakekaumene yani ‘ülke yanmış arazi’ ‘yanık ülke’ olarak anılan Kula’ya varıyoruz. Tarihi dokusunu geçmişten günümüze kadar iyi bir şekilde korumuş Manisa’nın bu kentine has ilçesinde; çarşı içinde kaybolmaya yüz tutmuş bir çok meslek dalının halen direndiği; Osmanlı’dan kalma dükkanlar arasında dolaşarak alışverişiniz yapabilirsiniz. Sonrasında ise ‘ AnıtKent2 Kula’nın iç içe geçmiş sokaklarında keyifli bir yürüyüşe başlıyoruz. Kimi restore edilmiş yaklaşık 400 yıllık rengarenk Osmanlı evleri arasında dolaşırken tarihe tanıklık eden birbirinden güzel yapıları keşfederek fotoğraflıyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO jeoparkı ilan edilen Kula volkanik jeopark içerisinde bulunan KULADOKYA bölgesine geliyoruz. Kapadokya’ya benzerliğinden dolayı bu isimle anılan Peribacaları oluşu arasında yer küremizin geçmişine tanıklık edebilir. Volkan konilerini görüp, lav akıntılarına dokunabilirsiniz. Serbest zaman sonrasında Uşak’a hareket ediyoruz. Uşak müzesi mütevazi binasında Likya hazineleri bilinen ‘Karun Hazine’lerine ev sahipliği yapmaktadır.

Bulunan eserlerin sanatsal yönü hem Yunan hem de Pers kültürünü yansıtır. Uşak Atatürk ve Etnografya müzesi gezilerimizi yapıp Ulubey ilçesi sınırları içerisinde ABD’deki Arizona eyaleti sınırları içerisinde bulunan büyük kanyondan sonra Dünya’nın en büyük 2. Uzun kanyonu olan Ulubey Kanyonuna gidiyoruz. Bugüne kadar bilinmeyen kanyon Ulubey çayı ve Banaz çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyondan oluşmaktadır. Ulubey çayı bütün kanyonu adeta Cennete çevirmiştir. Kanyonu 150 m yükseklikten cam terastan seyrettikten ve fotoğrafladıktan sonra Pamukkale’deki otelimize yerleşme ve akşam yemeği.

3.GÜN

Pamukkale – Sütunlu Havuz – Apollon Tapınağı – Plutonium – Heropolis Antik Şehri – Kızıl su – Buldan – Tekirdağ

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Pamukkale’yi gezmeye başlıyoruz. Dünya’da benzeri sadece İtalya’da Travertino isimli kasabasında görülebilen bembeyaz dokusuyla sizleri kendine hayran bırakacak Pamukkale’ye ulaşıyoruz. Burada yürüyüşe izin verilen terasta gezerken Denizli ovasına hakim travertenlerde çekeceğimiz fotoğraflar, güzel bir gezinin anısı olacak. Sonrasında Antik çayda kutsal havuz olarak bilinen ve suyunun birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen sütunlu havuzu geziyoruz. Buradan sonra kısa bir yürüyüş ile ulaşacağımız Apollon Tapınağı ve onun yanında yer alan antik çağda cehennemin giriş kapısı olarak bilinen Plutonium yani cin deliğini görerek anlatımlarımızı yapıyoruz. Daha sonrasında Anadolu’nun en iyi koruna gelmiş tiyatrolarından olan Heropolis tiyatrosunu ziyaret ediyoruz. Bu keyifli gezimizin ardından Pamukkale’nin hemen yakınında bulunan ve suyunun çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği bilimsel olarak da kanıtlanmış Kızıl Su’yu ziyaret ediyoruz. Eski kayıtlardan Boldan olarak geçen ve Denizli’nin en gelişmiş ilçelerinden olan Buldan’a hareket ediyoruz. M.Ö. 2000 yıllarına dayanan geçmişinin yanında özellikle; Osmanlı sultanlarının dahil üzerinde taşıdığı dünyaca ünlü ‘buldan bezi’nden giysilileri ile anılan Buldan sokaklarındaki turumuz başlıyor. Osmanlı mimarisinin özelliklerini oldukça güzel yansıtan Buldan evlerinin alt kısımları genelde dokuma işleri yapmak üzere tasarlanmış bazılarının içlerinden hala tıkır tıkır sesler geliyor. Yöreye özgü ürünlerini satın alabileceğimiz Buldan çarşısındaki serbest zamanımızından ardından Tekirdağ’a dönüşe geçiyoruz.

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER :

  • Lüks Otobüs İle Ulaşım
  • Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
  • Araç İçi İkramlar
  • 1 gece 5 Yıldızlı Otelde Yarım Pansiyon Konaklama
  • 1618 No’lu Turizm Kanuna Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER :

  • Tüm Öğle yemekleri
  • Tüm Özel Harcamalar
  • Müze ve Ören Yeri  giriş Ücretleri
  • Akşam Yemeğinde Alınan İçecekler